ŠIUO METU SVETAINĖ TVARKOMA, VISAS TURINYS PERKELIAMAS Į WWW.NERIJA.LRV.LT
GAMTA / 2020 skruzdžių metai / Skruzdžių mityba

 Pasaulyje yra apie 13.000 skruzdėlių rūšių ir kartu paėmus, jos valgo beveik viską. Skruzdės visuomeniniai gyvūnai, todėl atskiro individo surinktas maistas jam nepriklauso ir pradžioje yra skirtas bendruomenei. Taigi vyrauja nuostata – pradžioje pamaitink savo artimą.

Skruzdėlės virškinimo sistemoje yra tai kas atitiktų mūsų: burnos ertmę, ryklę, seilių liaukas. Stemplė yra ilga ir eina per visą krūtinės dalį. Prieš stemplei susijungiant su „skrandžiu“ yra išplatėjusi atauga – tai „visuomeninis skrandis“. Jame yra kaupiamas maistas ir juo dalijamasi su skruzdėlyno nariais. „Visuomeninį“ ir „asmeninį“ skrandį, kuriame vyksta tikrasis virškinimas, skiria vožtuvai, pro kuriuos maistas (skirtas skruzdei išgyventi) patenka mažomis porcijomis.

Kad gauti gyvybinei veiklai būtinos energijos, skruzdėlėms reikalingas maistas, kuriame įvairiomis proporcijomis gausu angliavandenių, baltymų, riebalų. Tačiau ne visos skruzdžių rūšys maitinasi tuo pačiu maistu. Vienos rūšys teikia pirmenybę angliavandeniliams, o kitos maistui, kuriame gausu baltymų ir riebalų.

Skruzdės tiesiog dievina saldumynus. Jos ieško ir renka žiedų nektarą bei augalų išskiriamas saldžias sultis, amarų (ir kitų vabzdžių) lipčių. Tam  kad gauti saldžių amarų išskyrų, skruzdės juos (lyg kaimenę) prižiūri, saugo ir globoja. Veganišką racioną sudaro įvairios sėklos, grūdai, augalų lapai. Angliavandeniais turtingas maistas (kurio dėka lengvai gaunama daug energijos) ypač reikalingas darbininkėms, o baltyminis maistas skirtas lervytėms ir skruzdžių motinai. Norėdamos apsirūpinti baltyminiu maistu, skruzdėlės aktyviai medžioja (įvairius bestuburius) arba surenka maitą. Skruzdėlės taip pat geria vandenį.

Surinktas maistas yra gabenamas į lizdą ir padalinamas visiems kolonijos nariams.

Mūsų miškuose gyvenančių rudųjų miško skruzdėlių racioną (pagal masę) sudaro: amarų lipčius - 62 %, vabzdžiai ir kiti bestuburiai – 33 %, augalų sultys - 4,5 %, maita ir grybai - 0,3 %, sėklos – 0,2 %.

Vienos iš plėšriausių yra keliaujančios arba skruzdės legionierės (Aenictinae, Dorylus, Ecitoninae) gyvenančios tropikuose ir subtropikuose. Šios skruzdės nestato pastovių skruzdėlynų, o keliauja iš vienos vietos į kitą, pakeliui surydamos visa kas gyva. Lapkirtės skruzdės (Acromyrmex, Atta) augina požeminius grybų sodus, o dykumose ir sausose savanose gyvenančios rūšys (Messor pergandei) renka sėklas ir kaupia jas kaip maisto atsargas. 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
6. Kur galima užsisakyti ekskursiją po Kuršių nerijos nacionalinį parką?

KNNP Lankytojų centruose galima užsisakyti gido paslaugas


Draugai
 

 

   
   

 

Banners