2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
GAMTA / 2020 skruzdžių metai / Skruzdžių Motinėlė
Skruzdžių motinėlė – skruzdėlyno pradžia ir pabaiga, ji šeimos pagrindas. Skruzdžių motinėlė dažnai vadinama skruzdžių karaliene ir yra pati didžiausia. Jos pagrindinė funkcija veisti naujus narius. Motinėlė išsiskiria ilgaamžiškumu ir priklausomai nuo rūšies gali gyventi iki 25, kartais net 30 metų tuo tarpu kai darbininkių amžius svyruoja nuo 2 iki 5 metų.
 
Kaip gi gimsta naujas skruzdėlynas? Žinoma – viskas prasideda nuo JOS ir JO. Ateina toks laikas, kai skruzdėlyne iš kiaušinėlių išsirita lytiniai individai. Daugybė veiksnių lemia, kad iš padėtų kiaušinėlių išris būsimos motinėlės. Įtakos turi metų laikas, augančioms lervoms pateikiamas maistas, padėtų kiaušinių dydis ir kiekis, esamos motinėlės gaminami feromonai, hormonai bei amžius. Patinų auginimas turi daug paprastesnį mechanizmą – jie vystosi iš neapvaisintų kiaušinėlių.

Mūsų klimato zonoje, kai atšyla po atvėsimo, pradeda skraidyti sparnuotos skruzdės. Priklausomai nuo rūšies, tuoktuviniai skrydžiai vyksta nuo gegužės vidurio iki rugsėjo. Skruzdės prastai skrenda, jų „migracijų“ kryptį įtakoja vėjas. Šis skraidymas gali trukti dieną ar pusantros. Sparneliai reikalingi tik tam, kad galėtų perskristi iš gimtosios vietos kiek toliau ir kurti naujus skruzdėlynus.

Sparnuotas skruzdes traukia dideli objektai: medžiai, krūmai ar aukšti žolynai. Šiose vietose ir susitinka skirtingų lizdų patelės ir patinėliai. Skruzdžių patelė dažnai poruojasi su keletu patinėlių, taip yra užtikrinama ateities skruzdėlyno genetinė įvairovė.
Po poravimosi būsimosios skruzdžių motinėlės trapūs sparneliai nulūžta arba ji pati nusikanda sau sparnus (nes jie nebereikalingi) ir ieško tinkamos vietos lizdui. Jaunosios skruzdžių karalienės elgsena ir specifinės lizdo įkūrimo detalės, skirtingose rūšyse yra labai įvairios.
Labiausiai paplitęs naujos kolonijos atsiradimas, kai skruzdžių motinėlė žemėje išsirausia lizdo kamerą, užsimūrija joje ir padeda nedidelę pirmų kiaušinių partiją. Kol vystosi lervytės, karalienė jas prižiūri ir maitina specialiais trofiniais (neapvaisinti) kiaušiniais, kuriuos deda būtent kaip maistą augančiai būsimai kartai. Pati motinėlė tuo metu nesimaitina (kol atsiras darbininkės ir ja pasirūpins). Jos gyvybinės funkcijos yra palaikomos iš lervinėje stadijoje sukauptų riebalinių atsargų (taip pat histolizės būdu „sunaudojami“ nebereikalingi skraidymo raumenys). Pirmosios skruzdės darbininkės yra daug mažesnės nei vėlesnių kartų, nes motinėlė gali tiekti tik ribotą kiekį maisto. Būna kad motinėlės pačios užsiima maisto paieška laikinai palikdamos lizdą, kol išsivysto pirmoji darbininkių karta.
Yra rūšių, kai kelios motinėlės kuria bendrą lizdą arba jaunoji motinėlė pasilieka gimtajame skruzdėlyne ar sukuria mažą palydovinį lizdą ir dalijasi darbininkėmis su pagrindiniu lizdu. Kai kurių rūšių jaunos motinėlės su daugybe darbininkių iš senojo skruzdėlyno persikelia į naują vietą.  
Kai kuriose rūšyse kuriant naują lizdą pasireiškia socialinis parazitizmas (taip elgiasi ir mūsų rudoji miško skruzdėlė). Tai reiškinys kai viena skruzdžių rūšis savo egzistavimui išnaudoją kitą. Parazitinės rūšies apvaisinta patelė prasibrauna į svetimą (artimos skruzdžių rūšies) lizdą ir pradeda dėti savo kiaušinėlius (dažnai nužudo karalienę – šeimininkę). Kaip jai tai pavyksta? Įsibrovėlė skleidžia apgaulingus kvapus (kvepia kaip saviškė), todėl ją priima, prižiūri bei maitina. Palaipsniui užpuolikės palikuonys pakeičia užgrobto skruzdėlyno darbininkes.  
 
 
Motinėlių skruzdėlyne gali būti įvairus skaičius. Tai priklauso nuo skruzdžių rūšies ir kolonijos dydžio. Pagal tai, kiek motinėlių yra skruzdėlyne, skruzdžių šeimos skirstomos į: monoginines – viena motinėlė ir poliginines – keletas motinėlių.
Skruzdžių karalienė yra būtina normaliam kolonijos gyvenimui,  jos skleidžiamos cheminės medžiagos kontroliuoja visų lizdo skruzdžių veiklą. Darbininkės, kurios aptarnauja karalienę, šiuos cheminius panešimus (viena nuo kitos) perduoda visoms skruzdėlyno gyventojoms. Skruzdžių kolonija gyvuoja tol, kol gyvena (ir deda kiaušinėlius) karalienė. Tuo pačiu karalienės vislumas priklauso nuo kokybiško ir gausaus maitinimo. Jei skruzdžių kolonija vis priima naujas motinėles, tai gali gyvuoti ilgą laiką.
Skirtingose rūšyse darbininkių ir karalienės „santykiai“ būna įvairūs. Kai motinėlė sensta ir tampa mažiau visli (tuo pačiu keičiasi jos skleidžiami feromonai), darbininkės gali ją nužudyti ir pakeisti nauja motinėle.
Kai kuriose rūšyse, kai miršta karaliene (ir nebeveikia jos išskiriamų hormonų slopinamas poveikis) darbininkės skruzdės gali padėti kiaušinėlius ir kurių išsirita patinai. Jiems apvaisinus pateles, skruzdėlyno ciklas prasideda iš naujo.

 

 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
9. Kur aš galėčiau išsinuomoti dviratį Kuršių nerijoje ir ar yra čia dviračių trasa / takas ?

Parke yra įrengta 51 km ilgio Pajūrio dviračių trasa, o gyvenvietėse – dviračių takai


Draugai
 

 

   
   

 

Banners