2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
GAMTA / 2020 skruzdžių metai / Skruzdėlynai

Skruzdėlynas – tai ne kas kita, kaip didelis daugiabutis mažosioms gyventojoms. Viename dideliame rudųjų miško skruzdžių skruzdėlyne gali gyventi nuo 0,5 iki 1 milijono skruzdėlių. Net ir jų pasaulyje esančiuose namuose turi būti šilta, sausa ir jauku. Todėl miške dažnai galime matyti kupolo formos skruzdėlynus, juos statosi Formica genties skruzdės. Rudųjų miško skruzdėlių skruzdėlynas, pastatytas iš šakelių ir spyglių, gali būti 1-1,5m aukščio. Jeigu skruzdėlynas yra saulės apšviestoje vietoje, jis būna žemas ir platus, jei pavėsyje-aukštas ir siauras. 

Skruzdėlynų galime aptikti kelių tipų: žeminiai, medieniniai ir kombinuoti. Iš žemės grumstelių ar jos paviršiuje įrengti skruzdėlynai vadinami žeminiais, medžio kelmuose ar kamienuose – medieniniais, o kombinuoti įrengiami iš žemės grumstelių ir augalų dalių (šakelių, lapų, spyglių). Skruzdės labiau mėgsta spygliuočių ar mišrius miškus, nes dervų prisotintas spyglių stogas nepūva, nepermirksta per lietų, išlaiko šilumą.

Skruzdėlynais labiausiai „domisi“ šernai, geniai ir meletos. Jie iškapsto aukštus skruzdėlynus, rankioja skruzdžių kiaušinius, lervas. Geniai kaišioja į skruzdėlynus ilgą, apvalų liežuvį ir ryja prilipusias prie jo gyvas skruzdes. Dauguma mūsų mano, kad šernai išknisa skruzdėlynus tik ieškodami maistingų skruzdžių perų ir kiaušinėlių, tačiau šernai žino ir dar vieną skruzdėlynų teikiamą privalumą. Tai ne kas kita, kaip skruzdžių rūgštis. Šernai puoselėdami savo kailį, knisa skruzdėlynus, o tuo tarpu skruzdės gindamos savo namus, gausiai purškia skruzdžių rūgštį, kuri šernams leidžia atsikratyti kailio parazitų – blusų, utėlių, erkučių. Nuo seno apie tokią pamėgtą šernų  „SPA“  procedūrą skruzdėlynuose, žinodami miškininkai, tverdavo juos iš karčių sukaltomis tvorelėmis, dabar tvėrimams naudojama spygliuočių mediena.

 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
2. Ar keltas į Kuršių neriją yra mokamas?

Taip. Informaciją apie keltų grafikus ir kainas galite rasti AB „Smiltynės perkėla“ tinklapyje


Draugai
 

 

   
   

 

Banners