2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
KULTŪRA / Religija
XVI – XVIII a. nerijos gyventojų pamaldumas nebuvo labai didelis. Tai susiję su tuo, kad maldos namai buvo ne kiekviename kaime, o ir dvasininkai esamas koplyčias ar bažnyčias lankydavo gana retai. 1742 m. Karvaičių kunigas skundėsi, kad bažnyčią prastai lanko ne tik tolimesnių kaimų žmonės, bet net ir tame pačiame kaime gyvenantys, o jo veiklai trukdo kaimiečių atsilikimas bei prietaringumas. Tačiau XIX a. viduryje keliautojai kuršininkų pamaldumą jau mini kaip neatskiriamą jų charakterio bruožą - žmogui nenueiti į bažnyčią buvo neįsivaizduojamas dalykas, ji visada buvo apypilnė. Didelį nerijos gyventojų religingumą pastebėjo ir XX a. pr. pradėję čia lankytis lietuviai: „labai dievobaimingi ir prietaringi“.
 
        Juodkrantės bažnyčia sename atviruke, XIX-XX a. sandūra
 
XVIII a. smėliu užpusčius Karvaičių kaimą, parapijos centru tampa Juodkrantė, kur 1795 m. pastatoma medinė bažnyčia. Juodkrantė tampa šiaurinės Kuršių nerijos dvasinio gyvenimo centru. Čia į pamaldas renkasi ir Nidos bei Naglių gyventojai. Kuklus, daržinę primenantis bažnyčios pastatas 1878 m. sudega. 1885 m. Juodkrantėje tikintiesiems duris atveria nauja neogotikinio stiliaus bažnyčia, pastatyta pagal garsaus architekto A. Studerio projektą. Vokietijos kaizerio žmona Augustė Viktorija šiai bažnyčiai dovanojo krucifiksą ir dvi įspūdingas žvakides, o gintaro kasyklų savininkas M. Becker – puikius vargonus. Po Antro pasaulinio karo bažnyčia buvo paversta Miniatiūrų muziejumi, o 1989 m. gražinta tikintiesiems. Šiuo metu čia vyksta evangelikų liuteronų ir katalikų pamaldos.
 
Nidoje jau 1566 m. būta koplyčios, kuri praėjus šimtmečiui užpustyta. Pirmieji maldos namai čia buvo įkurti 1835 m. Kuvertui priklausiusiame name. Savarankiška Nidos parapija įsteigta 1854 m. Senajam bažnyčios pastatui sunykus, liuteronų kunigas Gustav Echternach ėmėsi naujos bažnyčios statybos, kuri buvo pašventinta 1888 m. spalio 10 d. Jos interjerui jaukumo teikė medinės lubos, langų vitražai, dailininko E. Molenhauerio paveikslas „Kristus tiesia ranką apaštalui Petrui, bijančiam nuskęsti“. Bažnyčioje buvo įrengti puikūs Karaliaučiaus firmos „Gebauer“ vargonai bei kaizerio žmonos Viktorijos dovana – trys šviestuvai. Dabar bažnyčioje kabo tikslios jų kopijos, pagamintos pagal pokariu išlikusį originalą. Pamaldos bažnyčioje vyko iki 1962 m. 1969 m. čia įkurtas kraštotyros muziejus, kuris padėjo išsaugoti pastatą nuo visiško suniokojimo. Bažnyčia tikintiesiems vėl gražinta 1989 m. Šiuo metu ji priklauso evangelikų liuteronų bendruomenei.
 
 
      Nidos evangelikų liuteronų bažnyčia

Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
3. Ar reikia mokėti už įvažiavimą į Kuršių nerijos nacionalinį parką?

Alksnynės kontrolės poste reikia mokėti Neringos miesto savivaldybės nustatytą rinkliavą


Draugai
 

 

   
   

 

Banners