2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
KULTŪRA / Religija / Krikštai
Vienas svarbiausių vietos gyventojų religijos atspindžių šalia maldos namų yra antkapiniai paminklai, o Kuršių nerijoje jie buvo ypatingi, vadinami krikštais. Istoriniuose šaltiniuose šiuo vardu jie minimi nuo XVI a. Iki XVII a. krikštai buvo išplitę ne tik Mažojoje Lietuvoje, bet ir vakarų Žemaitijoje. Vėliau jų statymo arealas susiaurėjo ir XX a. pr. krikštais kapus ženklino jau tik pamario, Nemuno deltos, Tilžės apylinkių ir Kuršių nerijos gyventojai.
 
Priklausomai nuo regiono, krikštų forma, jų puošybos elementai kito. Tačiau net iki XX a. vid. nerijoje jų statymo tradicija nedaug keitėsi. Skirtingai nuo katalikų kryželių, krikštai buvo statomi kojūgalyje. Jie buvo pjaunami iš vienos lentos, jų kotas turėjo siekti kapo duobės dugną. Buvo tikima, kad paskutinio teismo valandą velionio dvasia galės patogiai įsitverti ir išlipti iš kapo duobės.
 
      Krikštai senosiose Nidos kapinėse 
 
Moterims bei vyrams krikštai buvo daromi iš skirtingos medienos. Moterims iš moteriškos giminės medžio (liepos, drebulės, eglės, kt.) lentos, o vyrams iš vyriškos - ąžuolo, uosio, beržo, kt. Skyrėsi drožinių ornamentų bei marginimo dažais spalvos. Dar XVII a. ant vyrų kapų krikštuose būdavo išpjaustomos žirgų galvos, o ant moterų paminklų – paukščiai. XVII a. pab. į vyrų antkapinių paminklų formas šalia žirgų galvų įpinami ir augalų bei paukščių motyvai, o moterų krikštuose šalia išimtinai paukščių, ypač gegutės, atsiranda augalai ir širdelės. Kryželiai ant krikštų atsirado vėliau.
 
Krikštai buvo nedideli, juos nešdavo laidotuvių procesijoje. Pagal laidojimo papročius juos reikėdavo daryti labai greitai, todėl kai kurie būdavo ne itin kruopščiai išdrožti.
 
 
     Arstatyti senųjų Nidos kapinių vartai
 
Šiuo metu restauruotus krikštus galima pamatyti Nidos etnografinėse kapinėse. Jų pradžia mena trečiosios Nidos įkūrimą – tai 1732 m. Po II Pasaulinio karo pasitraukus vietos gyventojams, kapinės taip pat buvo apleistos, mediniai krikštai daugelyje vietų sunykę. Krikštų istorija ir jų atstatymu bei restauracija 1975 m. rūpinosi vietos menininkas Eduardas Jonušas. Jo pastangų dėka šie unikalūs antkapiniai paminklai nebuvo užmiršti. 2010 m. krikštai dar kartą restauruoti. Remiantis istorinėmis nuotraukomis atstatyti ir kapinių vartai.

Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
8. Kur galėtume rasti informaciją apie nakvynės paslaugas Neringoje?

Viešbučių, teikiančių nakvynės paslaugas Neringoje, sąrašą galite atsisiųsti


Draugai
 

 

   
   

 

Banners