2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
KULTŪRA / Verslai / Žvejyba
Gyvenimas tarp dviejų vandenų nulėmė Kuršių nerijos gyventojų būdą ir užsiėmimus. Neturėdami dirbamų laukų, jie daugiausia užsiiminėjo žvejyba. Marios žvejus ir maitino, ir rengė. Marios buvo jų laukas, o laivas – jų arklas. Devynis mėnesius per metus kopininkai žvejodavo mariose, tris – jūroje. Mariose žvejodavo iš laivo velkamais tinklais (kiudeliais). Plekšnes ir ungurius gaudydavo ūdomis – šniūrais su kabliukais, nuleidžiamais iki dugno. Skirtingose marių vietose būdavo žvejojamos skirtingos žuvys: Klaipėdos sąsiauryje ir Nemuno žiotyse – nėgės, įlankoje netoli Rasytės (dab. Rybačij) – unguriai.
 
 
Žiemą, užšalus ledui, nerijos gyventojai užsiimdavo poledine žūkle. Gaudydavo stintas vadinamuoju „bumbinimu“. Peikenomis (kirviais) prakirsdavo daug mažų ekečių ir vieną didelę – vonią. Pro mažas eketes stumdami kobiniais prakišdavo tinklą ir juo apgaubdavo ištisą vandens plotą. Žuvį į tinklą varydavo bumbindami į vandenį prakištą lentą tam tikru ritmu. Vėliau arklių pagalba ištraukdavo tinklą pilną žuvies. Dažnas žvejas užšalus ledui naudojosi vėjo rogėmis – bujeriais. Pučiant palankiam vėjui su bujeriais greitai nulėkdavo į poledinei žvejybai tinkamą vietą. Bujerius, taip pat kaip ir valtis naudojo ir susisiekimui su kitu krantu.
 
 
 
     Poledinė žūklė Kuršių mariose, XX a. pr.
 
Žvejybos būdai sparčiai pradėjo kisti tobulėjant technikai. XX a. 6 dešimtmetyje plokščiadugnes žvejų valtis - kurėnus, labai sparčiai ima keisti motorinės dorės, vėliau – „botai“. Jau XIX a. pab. – XX a. pr. šalia žvejybos verslo atsiranda ir kitas pragyvenimo šaltinis – poilsiautojų priėmimas ir aptarnavimas. Ši veikla ilgainiui išstumia žvejybą iš kasdienio vietinių gyventojų užsiėmimo. Pastaruoju metu verslinę žvejybą keičia rekreacinė, suteikianti daug malonių akimirkų ir emocijų Kuršių nerijos lankytojams.

Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
3. Ar reikia mokėti už įvažiavimą į Kuršių nerijos nacionalinį parką?

Alksnynės kontrolės poste reikia mokėti Neringos miesto savivaldybės nustatytą rinkliavą


Draugai
 

 

   
   

 

Banners