2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
Naujienos / Rengiama Kuršių nerijos tradicinės architektūros studija bei rekomendacijos
2011-11-02
Tradicinė Kuršių nerijos architektūra. Išgirdus šį teiginį daugeliui prieš akis iškyla idiliškos žvejo sodybos, išpuoštos lėkiais, vėjalentėmis ir spalvingomis langinėmis vaizdas. Tačiau specialistams, gilinantis į detales, kyla vis daugiau klausimų – kaip pastatai atrodė XIX a., koks buvo jų dekoras, išdėstymas sklype, pastatų dydžiai ir pan. Ne ką mažiau aktualus klausimas – kaip keitėsi šio krašto architektūra. XVIII a. pab. – XIX a. pr. atsiradęs naujas kurortinis verslas iš esmės pradėjo keisti ne tik ilgainiui nusistovėjusį vietos gyventojų gyvenimo būdą, bet palietė ir aplinką – žvejų namai vis labiau puošiami, keičiasi sklypo užstatymas, namų forma, atsiranda viešbučiai. Ne ką mažesni pokyčiai nerijoje vyko ir po II pasaulinio karo, bei Lietuvai atgavus nepriklausomybę.
Iki šiol nebuvo parengta detali Kuršių nerijos architektūros bei jos evoliucijos studija. Siekdama užpildyti šią spragą Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija parengė paraišką projektui ir kreipėsi į UNESCO Pasaulio paveldo centrą su prašymu dalinai finansuoti Kuršių nerijos tradicinės architektūros studijos bei rekomendacijų Kuršių nerijoje dirbantiems projektuotojams ir nekilnojamojo turto savininkams parengimą.

Projekto įgyvendinimas pradėtas 2011 m. balandžio mėn. Iki šių metų gruodžio mėnesio Studijos ir Rekomendacijų rengėjai – darbo grupė, vadovaujama Kęstučio Demerecko – turi parengti ir visuomenei pristatyti darbą, kuriame pateikiama išsami Kuršių nerijos gyvenviečių urbanistinės struktūros bei pastatų architektūros analizė nuo XIX a. pradžios iki šių dienų, urbanistiniu, architektūriniu ir istoriniu aspektais. Pagrindinis dėmesys bus skiriamas pastatų išdėstymo sklype, jų tūrių, išplanavimo, architektūrinio ir meninio dekoro bei konstrukcinių elementų analizei. Studijoje bus aprašomi su urbanistine gyvenviečių struktūra ir pastatų architektūra susiję pokyčiai, išskiriami atskiriems laikotarpiams būdingi bruožai (architektūros stiliai, medžiagiškumas ir kt.). Rekomendacijų dalyje bus pateikiamos pastatų išdėstymo sklype, tūrių, architektūrinių formų ir mastelių rekomendacijos atskiroms gyvenviečių (Nida, Preila, Pervalka, Juodkrantė, Smiltynė) zonoms; architektūrinio ir meninio dekoro elementų pritaikymas renovuojant, rekonstruojant bei statant naujus pastatus; smulkiosios architektūros projektiniai pasiūlymai (tvoros, šuliniai, pavėsinės, suoliukai, malkinės ir pan.).

Leidinys bus parengtas skaitmeniniame formate ir platinamas Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos tinklalapyje www.nerija.lt . Ateityje planuojama išleisti šį leidinį mums įprastos knygos formatu.

Studijos ir rekomendacijų pristatymas planuojamas Nidoje, 2012 m. sausio mėn. (sausio mėn. 7 ar 28 d.) Jeigu norite dalyvauti šio projekto pristatyme, Jūsų patogumui kviečiame registruotis iš anksto el. paštu l.diksaite@nerija.lt Tiksli renginio data ir laikas bus patikslintas iki 2012 m. sausio 2 d.


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
3. Ar reikia mokėti už įvažiavimą į Kuršių nerijos nacionalinį parką?

Alksnynės kontrolės poste reikia mokėti Neringos miesto savivaldybės nustatytą rinkliavą


Draugai
 

 

   
   

 

Banners