2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
Naujienos / Liepsnojantis Rudens lygiadienis
2012-09-14
Kaip gamtoje viskas nuolat keičiasi, taip kasmet Gintaro įlanką keičia vis naujos nendrinės skulptūros. Nendrių pluoštai talentingų menininkų rankomis paverčiami išskirtinio grožio skulptūromis ant vandens. Šie meno kūriniai visą vasarą į Gintaro įlanką, Juodkrantėje, pritraukia daugybę lankytojų, kurie grožisi ir stengiasi įamžinti tai – kas laikina.
Šis projektas išskirtinis tuo, kad rudenį, tuomet kai dienos trukmė susilygina su naktim, ir tamsa nugali šviesą, meno kūriniai suliepsnoja ugnies skulptūromis, nors trumpam apšviesdamos tamsą ir sušildydamos žmonių širdis. Neįtikėtino grožio reginys nepalieka abejingų nė vieno...
Ugnies stichijai, mūsų protėviai buvo suteikę antgamtinę sakralinę prasmę. Ugnies pagalba buvo susisiekiama su anapusiniu pasauliu, dvasiškai apsivaloma. Mitologine prasme – ugnies deivė Gabija buvo šeimos globėja, o aukuruose kūrenta ugnis -  reiškė bendruomenės gyvybę ir vienybę. Todėl Rudens lygiadienio šventės metu visada simboliškai paminima ir Baltų vienybės diena.
 
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija maloniai visus kviečia į Rudens lygiadienio šventę Juodkrantėje. Šventinę programą ves ir šventės metu dainuos Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro folkloro ansamblis "Giedružė", taip pat L. Rėzos kultūros centro folkloro ansamblis "Aušrinė". Tarptautinio baltų skulptorių simpoziumo metu sukurtos nendrinės skulptūros virs ugnies skulptūromis ant vandens.
 
    
 
Gamtos cikliškumą simbolizuojantis menininko – skulptoriaus Alberto Danilevičiaus kūrinys, skulptūra „Sutartinė“, šią vasarą, atlaikė didžiausią gamtos stichijos – stiprios vėtros išbandymą. Šią vasarą, nevaldoma vėjo jėga  du kart „išlaisvino“ skulptūrą, bet kas kart - autoriaus grąžinta į jai „paskirtą“ vietą įlankoje. Trečią kart, vėtros galybė menininko skulptūrą, ne tik „išlaisvino“, bet ir išplukdė į Kuršių marias. Vėjų blaškoma skulptūra pagaliau buvo „įkalinta“ melduose, anapus kranto, netoli Drevernos.  Nuoširdaus troškimo ir atkaklių pastangų dėka „Sutartinė“  buvo grąžinta „namo“, į Gintaro įlanką.
 
Tarptautinio baltų skulptorių simpoziumo, vykusio vasarai keičiant pavasarį, metu, gimė visa nendrinių skulptūrų ekspozicija:
 
Alberto Danilevičiaus skulptūra „SUTARTINĖ“ (aukštis 3,5 m)- skulptūros pagrindas yra uždara 4 moterų figūrų kompozicija. Keturios jos dalys atitinka ritualinį skaičių: keturi metų laikai, keturios pasaulio ir vėjo kryptys ir t.t. Vandenyje skulptūrą laiko iš praeitų metų likęs plaustas, kuris reaguoja į besikeičiančias vėjų, vandens sroves. Ji nestovi vietoje - lengvai sukasi. Ramus į ratą sustojusių figūrų sukimasis primena gamtoje vykstančius ritualus. Besikartojantis sutartinių ritmas - tai ir vandens, vėjo šokis, ir pavasariniai paukščių vestuviniai šokiai - visaapimantis mus supančios gamtos pulsavimas.
      
Nuotr. L. Dikšaitės
 
Zigmunds Vilnis skulptūra „KLASIKINIAI ELEMENTAI“ (aukštis 4 m) - Keturi vandens paukščiai gyvena Žemėje, Vandenyje, Ore, ir išskirtinai šiame meno projekte, visi susivienija Ugnyje. Nes šis projektas vienija ir pagerbia Baltijos tautų sąjungą.
    

Nuotr. L. Dikšaitės

Brolių Vytauto ir Kęstučio Musteikių skulptūra „MĖNUO SAULUŽĘ VEDĖ...“ (aukštis 7,5 m) - pagal L. Rėzos surinktas dainas, daugumoje Europos kalbų (išskyrus LDK, Lenkus), Mėnuo yra moteriškos, o Saulė – vyriškos giminės. Yra legenda, kaip Mėnuo ir Saulė sukūrė šeimą, ir susilaukė dukters – Žemės. Šis skulptūros vaizduojamas momentas iki dievo įsikišimo, kur buvo nusiųstas Perkūnas, padaryti tvarką ir išskirti Saulę su Mėnuliu. Ornamentika paimta iš juostų raštų.
    
Nuotr. L. Dikšaitės
 
Arvydo Ališankos skulptūra „GRYČIA LAUMĖMS“ (aukštis 6 m) - Rišant nendres į kūlelius, tarsi didžiules šluotas, kilo mintis sukonstruoti gaubiančios, apsaugančios, archaiškos formos statinį iš „šluotų“. „Gryčia laumėms“ tarsi konstruojama iš baltiškų ženklų. Kryžma yra keturių gamtos stichijų, pasaulio šalių, metų laikų, saulės ekvinokcijų, dieviškumo ir pasaulio sankirtos ženklas. Ar „Gryčia laumėms“ prisišauks laumių? Tai jau žiūrovas pasitelkęs savo mitologinę vaizduotę, turi stebėti visą vasarą iki paaukojimo – sudeginimo per Rudens lygiadienį.
    
Nuotr. L. Dikšaitės

Šio, analogo visoje Lietuvoje neturinčio, projekto idėjos autorius yra skulptorius – menininkas Albertas Danilevičius, o projekto organizatorius -  Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija. Ši šventė nebūtų tokia graži - be partnerių ir rėmėjų. Todėl Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija, nuoširdžiai dėkoja partneriams ir rėmėjams, kurių geranoriška parama Nendrinių ugnies skulptūrų projektą leidžia padaryti dar patrauklesniu Kuršių nerijos gyventojams ir svečiams.

Neringos savivaldybės administracijai
UAB „NT Baltija“
Viešbučiui „Vila flora“
Viešbučiui „Jūratė“
UAB „RMD Linija“ Vėtrungių galerijai
UAB „Nidos kempingui“
Neringos verslininkų asociacijai „Neringos vėtrungės“
Viešbučiui „Kuršių kiemas“
Žvejo užeigai „Žuvelė“
Kavinei „Pamario takas“
AB „Smiltynės perkėlai“
UAB „Inreal valdymas“
Juodkrantės žvejams
Kepyklėlei „Gardumėlis“
Informaciją parengė:
Turizmo ir informacijos skyriaus vedėja Jolita Gedžiuvienė

 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
1. Kokias pagrindines taisykles reikia žinoti lankantis Kuršių nerijos nacionaliniame parke?

Prašome atkreipti dėmesį į apribojimus lankantis Kuršių nerijos nacionaliniame parke


Draugai
 

 

   
   

 

Banners