ŠIUO METU SVETAINĖ TVARKOMA, VISAS TURINYS PERKELIAMAS Į WWW.NERIJA.LRV.LT
Naujienos / Ūgtelėję augalėliai jaunųjų sodininkų darželyje
2014-07-10

Įsibegėjus vasarai, kai  jaunieji projekto,  „Auginame vaistažoles ir prieskonines žoleles“ dalyviai atostogauja, Kuršių nerijos nacionalinio parko lankytojų centro darbuotojai prižiūri ir rūpinasi jaunųjų sodininkų darželiu. Dėja ne visų augalų daigeliai pasirodė, nesudygo -  levandos, raudonėlis, kėtis, mairūnas ir melisa. Tačiau norime su visais pasidžiaugti jau sudygusiais ir  ūgtelėjusiais augalėliais.

 Bazilikai

Manoma, kad bazilikai kilę iš Afrikos, tačiau dabar plačiai paplitę visame pasaulyje. Žodis „bazilikas“ išvertus iš graikų kalbos žodžio „basileus“ reiškia karalius. Neveltui daugelis virėjų baziliką vadina prieskoninių žolelių karaliumi. Bazilikas plačiai naudojamas maisto gamyboje ir kaip gydomoji žolelė.

 

Cukinija

Cukinija kilusi iš Šiaurės Amerikos, atgabenta į Europą čia plačiai paplito. Jas auginti nėra sudėtinga, gerai auga derlingoje, saulėtoje dirvoje. Cukinijos naudojamos maistui, dažniausiai jos būna termiškai apdorotos, rečiau valgomos žalios, be to cukinijose gausu vitaminų ir mineralų.

Ramunės
 
Gražiosios ramunės paplitusios po visą Lietuvą. Jos naudojamos kaip vaistinė medžiaga. Raunėlių žiedai renkami jų žydėjimo pradžioje. Liaudies medicina vaistinių ramunėlių arbatas pataria vartoti esant peršalimui ir kaip raminančią priemonę prieš miegą.
 
 
Ožragės
 
Tai vienmetis augalas plačiai paplitęs Pietų Europoje, Afrikoje ir Azijoje. Ožragės - tai mažos gelsvai rusvos spalvos pupelės. Išvertus iš lotynų kalbos ožragės reiškia „graikų šienas“, nes šį augalą graikai maišydavo į šieną ir taip gydydavo galvijus. Jos nepakeičiamos gaminant daugelį daržovių patiekalų bei užkandžių, tai puikus baltymų šaltinis.
 
 
Čiobrelis
 
Čiobreliai yra atkeliavę nuo Viduržemio jūros. Manoma, kad šiauriniuose kraštuose jį išplatino romėnai.  Graikijoje čiobreliai  būdavo smilkomi šventyklose. Žmonės juos naudojo namams švarinti, taip pat tai vienas stipriausių natūralių antibiotikų. Čiobreliai išskiria eterinį aliejų, kuris plačiai naudojamas pramonėje, o smulkūs lapeliai naudojami ir maistui gardinti.
 
 
Saulėgrąžos
 
Šis augalas kilęs iš Šiaurės Amerikos, o dabar auginamas daugelyje pasaulio valstybių. Saulėgrąžų žiedai lyg saulutės ir dažniausiai būna atsisukusios į saulę, tačiau mums dar teks luktelėti kol šie žiedeliai išsiskleis. Iš šių ilgastiebių augalų gaminamas aliejus - vienas pagrindinių augalinių aliejų pasaulyje. Taip pat naudojamos kaip maistas. Saulėgražų sėklos valgomos tiek šviežios, skrudintos, sūditos, jomis gardinami duonos ir kiti patiekalai.
 
 
Petražolės 
 
Petražoles jau senovėje žinojo egiptiečiai, graikai bei romėnai, naudodami žaizdų gydymui. Juose gausu mineralinių druskų, geležies, fosforo, kalio, kalcio, magnio. Petražolės naudojamos ir kaip vaistas ir kaip maistas.
 
 
Šalavijas 
 
Šalavijai - vieni populiariausių vaistinių augalų, žinomų nuo senų laikų. Augalo pavadinimas kilęs iš lotyniško žodžio „salvare“, kuris reiškia sveikata, gydyti. Vaistiniai šalavijai atkeliavę iš Viduržemio jūros pakrančių, savaime auga tik sauso, šilto klimato kraštuose. Gydomąsias ir prieskonines vaistinių šalavijų savybes žinojo senovės romėnai. Kinijoje šiuos augalus iki šiol vartoja kaip organizmą stiprinančią priemonę, o Lietuvoje iš jų lapų ruošiami užpilai, nuovirai, vonios.
 
 
Pomidorai 
 
Pomidorai yra kilę iš Pietų Amerikos.  Pomidorus maistui pirmieji pradėjo naudoti majai ir gal būt kiti Centrinės Amerikos gyventojai . Lietuvoje pomidorai buvo pradėti auginti 19 amžiuje, bet tik kaip dekoratyvinis augalas dvarininkų sodybose, tačiau vėliau juos pradėjo naudoti ir maisto gamyboje. Pomidorai gali būti įvairių dydžių nuo vyšninių - mažų iki jaučio širdies - masyvių ir stambių vaisių.
 
 
Medetka 
 
Vieniems medetkos yra puošnios gėlės, kitiems galbūt nelabai, tačiau darželyje jai turi atsirasti garbinga vieta, nes tai yra vaistinis ir dekoratyvinis augalas. Medetkos yra vienmetis augalas. Medetkų žiedeliai anksti rytą pajutę saulės spindulėlius išsiskleidžia, o vakare susiglaudžia.
 
 
Jaunuosius projekto dalyvius maloniai kviečiame aplankyti Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos kiemelyje esantį darželį ir stebėti augančias vaistažoles ir prieskonines žoleles. Taip pat visada rasite kibirėlį su vandenių, skirtu augalams palaistyti.
 
 
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija nuoširdžiai dėkoja šios iniciatyvos rėmėjui UAB „Sėkluva“ už dosnią paramą įvairiausiomis sėklomis.
 
Informaciją parengė:
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos 
Turizmo ir informacijos skyrius

 
 
 

 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
7. Kur Kuršių nerijoje galima pasinaudoti banko paslaugomis?

Šiaulių banko Nidos klientų aptarnavimo skyrius - Naglių g. 18E, Nida.  

 


Draugai
 

 

   
   

 

Banners