2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
Naujienos / Voratinklis – stipriausia natūrali medžiaga, pritaikoma ne tik grobio gaudymui, bet ir medicinoje
2017-08-04

 

 
Evoliucijos metu iš voratinklinio šilko vorai išmoko konstruoti įvairiausios struktūros ir paskirties tinklus. Tuo tikslu vorai pilvelio gale turi skirtingos paskirties voratinklines verpiamąsias karputes, kurios tarsi „pirštai“, lanksčiai judėdamos, kartu su voro plona „talija“ (stiebelio pavidalo nareliu pilvelio pamate) ir kojomis, „šukuojančiomis“ šilką, rezga įvairiausios formos ir paskirties voratinklinį šilką. Vorai geba išskirti tiek lipnią, tiek sausą giją, kuri būna įvairaus storio ir spalvos. Pavyzdžiui Nephila sp. genties vorai rezga aukso spalvos didžiulius gaudomuosius tinklus.
             Artėja ruduo, kai voratinkliai mus pasitiks beveik kiekvieną dieną. Nubudus ankstų rytą gaubtatinklininkų rezgami tinklai žvilgės pievos žolėse, rasos lašų išbučiuoti ar jaunų eglučių tarpubambliuose, o vorai kryžiuočiai nemaloniai stebins grybautojus, kutendami veido odą. Tūkstančiai jaunų voriukų leisis į keliones, užkariaudami naujas, tinkamas gyventi vietas,  iš šilko sukonstruotu parašiutu. Tai bobų vasaros pradžia, kai ruduo pasidabina visomis savo spalvomis ir augmenija pasipuošia ypatingai tvarkingai sukonstruotais apvaliais tinklais, kurie suregzti iš tarsi su liniuote nubrėžtų gijų. Išvyniojus tokio tinklo giją, suskaičiuotumėm apie 20 metrų. Tai gana ekonomiškas būdas grobio gaudymui, nes verpiamosiose karputėse vienu metu saugoma šilko keliems šimtams metrų nuregzti. Voras pažeistą tinklą „suglamžo“ į mažą vos 20 mg sveriantį rutuliuką, ryžio grūdo dydžio, ir suėda, nes reikia taupyti tokią vertingą baltyminę medžiagą.
Vorai savo būsto problemą išsprendė jau seniai, savo gyvenamuosius guolius ir slėptuves sukonstruodami iš voratinklio, kuris ne tik suteikdavo vorui puikią slėptuvę, tačiau ir sukurdavo palankias mikroklimatines sąlygas. Šio gebėjimo dėka vorai išplito nuo poliarinės srities iki karštų dykumų. Voratinklinis šilkas puikus būdas medžioti.
Šilkas  pasižymi išskirtinėmis savybėmis. Senovės graikai „apdovanojo“ jį magiškomis savybėmis. Atlikus mokslinius tyrimus, nustatyta, kad šilkas 6 kartus tvirtesnis nei plienas ir labai tąsus. Pavyzdžiui žmogaus plauko storumo gija gali sustabdyti visu greičiu skrendančią bitę, t.y. dvigubai greičiau nei maksimaliu greičiu skrendančią naminę musę.
Medicinoje voratinklis naudojamas kaip tvarstis žaizdoms (tam naudojamas vorų slėptuves išklojantis tankus voratinklis, kuris yra pakankamai sterilus ir tankus). Taip pat gali padėti atstatyti žmogaus nervų ląsteles. Nervų ląstelės sėkmingai auginamos ant šilko, nes žmogaus imuninė sistema neatpažįsta jo ir todėl jo neatakuoja ir neatmeta. Tai ypač vertinga savybė.
Voratinkliai taip pat naudojami mikroskopų okuliarų gamyboje, japoniškų smuikų stygų gamyboje. Indijos Ramiojo vandenyno žvejai šilką įmeta į vandenį, kuriame jis išsiplečia ir tampa  tinku žuvims gaudyti.
Ramiojo Vandenyno vietiniai gyventojai maistui naudoja žalias arba skrudintas, subrendusias kiaušinėlius brandinančias, pateles kaip vertingą baltymų papildą.
Tačiau daugybė paslapčių dar neįminta. Tikėsimės, kad ateityje apie voratinklinį šilką žinosime dar daugiau.  
Nuotr. G. Steiblio
 


 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
7. Kur Kuršių nerijoje galima pasinaudoti banko paslaugomis?

Šiaulių banko Nidos klientų aptarnavimo skyrius - Naglių g. 18E, Nida.  

 


Draugai
 

 

   
   

 

Banners