Įsigydami LANKYTOJO BILIETĄ prisidėsite prie Kuršių nerijos kraštovaizdžio išsaugojimo!!!
Naujienos / Kiek netenkame žemės Kuršių nerijoje?
2017-10-20
 
 
 
Šią savaitę Kuršių nerijos nacionaliniame parke vykdomi geologiniai tyrimai, kurie ypač svarbūs siekiant nustatyti, kur ir kiek prarandame žemės (plote bei tūryje). Geologai Vidas Mikulėnas ir Vytautas Minkevičius iš Lietuvos geologijos tarnybos atlieka numatytus krantų abrazijos (ardymo) intensyvumo vertinimo projekto lauko tyrimus. Praktiškai yra matuojama, kur pastaruoju metu ardomi krantai, kokio aukščio ir statumo jie yra, iš kokio grunto sudaryti. Paskui pokyčiai bus lyginami su senesniais matavimais bei būsimais, kurie yra suplanuoti iki 2020 m.
 
Su parko specialistais lankydamiesi Grobšto rezervate, geologai matavo kranto liniją. Aukščiausias tuo metu užfiksuotas kranto taškas Kuršių marių papėdėje buvo 22 metrai. Tai – stati baltoji kopa, kurioje dėl gamtinių procesų susidariusi nuošliauža dar iki žiemos nuslinks į marias. Tyrėjai paėmė marių mergelio (gitijos) mėginius tyrimams, kad sužinotų jo būdingas fizikines mechanines ir kitas šio sutankėjusio dumblo savybes. Geologai taip pat lankėsi Naglių ir Birštvyno raguose matuodami abraduojamus krantus, o Urbo, Angių, Giedružės, Karvaičių ir Raganos kopose atliko šlaitų formų tyrimus.
 
Be krūvos pakrantėje surinktų plastikinių butelių, kitas geologų radinys – smėlis iš sunkiųjų mineralų grūdelių. Tai smėlio sąnašos, nešamos iš marių dugno ir bangų „sijojamos“ iš pilkojo smėlio. Jos tamsiomis vingiuojančiomis juostomis gula ant Kuršių marių pakrantės paplūdimio ruožo tik iki 1-2 cm storiu, todėl yra lengvai išmindžiojamos. Šio smėlio pavyzdys jau papildė dirvožemių kolekciją Nidos lankytojų centre. Maloniai kviečiame susipažinti ir išbandyti sunkiųjų mineralų (granatų, magnetito, ilmenito) svorį!
 
Parengė:
Vidas Mikulėnas (Lietuvos geologijos tarnyba) ir Jolanta Uktverytė (Gamtos skyrius)
 

Renginių kalendorius
D.U.K
4. Ar galima statyti palapines Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje?

Statyti palapines visoje Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje griežtai draudžiama, išskyrus kempingo teritoriją

Draugai
 

 

   
   

 

Banners