2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
Naujienos / Mitai ir realybė apie vorų dauginimąsi
2017-12-08
Kai kurios patelės kelis kartus didesnės už tos pačios rūšies patinėlius, su dideliu pilveliu. Pavyzdžiui, Nephila genties patelės dešimtis, o kartais ir šimtus kartų, didesnės už patinus. Patinėlis subręsta anksčiau nei patelė, tam, kad sėkmingai spėtų ją surasti ir pratęsti giminę. Patelė audžia kvapnią šilko giją. Ją jausdamas voras susiranda vorę. Feromonus (ypatingas, viliojančias medžiagas) patelės palieka ir ant substrato.
Sklando neteisinga nuomonė, kad vorės būtinai suėda savo partnerį. Iš tiesų patinėliai išvengia patelės aršumo visaip rūpindamiesi ja. Yra didžiulė įvairovė būdų, kaip jie tai daro. Vieni šoka specifinius ritualinius šokius, kiti atsargiai stuksena prie įėjimo į urvelį ar subtiliai patraukia už voratinklio siūlo. Kai kurios rūšys įsigudrino vorienei atnešti ir vestuvines dovanas. Tokia elgsena tarsi įspėja patelę, kad priešais ją ne grobis, o būsimas partneris. Kad pajaustų visą gamą patinėlio vilionių, patelės turi įvairiausius prisitaikymus. Tai ir lytėjimo receptoriai, jaučiantys prisilietimus, akys, kurių dažniausiai būna net 8,  cheminė komunikacija, jaučianti patino išskiriamus kvapus.
Įspūdingiausius tuoktuvinius šokius šoka vorai šokliai. Kai kurie jų turi ryškų pilvelį su klostėmis šonuose, kurias tarsi vėduoklę išskleidžia, taip pat mosuoja priekinėmis kojomis ir stuksena tarsi būgnais, derindami judesius, pasišokinėdami ar sukdamiesi. Tai - reto grožio šokis. Vorai skleidžia nepatyrusiai žmogaus ausiai sunkiai girdimus garsus. Kai kurie stuksena tarsi būgnais, o voras kryžiuotis, kuris yra labai įprastas mūsų gamtoje, prie patelės tinklo pritaiso savo giją, kurią virpina tarsi gitaros stygą, laukdamas patelės palankumo.
Vestuvines dovanas neša Lietuvoje gyvenantys Pisaura genties vorai. Patinėliai sugauna musę ar kitą skanų vabzdį ir jį stropiai įvynioja į šilką. Nepasisekus medžioklei voras gudrauja - vietoje skanėsto gali įvynioti bet kokį nevalgomą plaušelį. Bet tai daugiau išimtis, nei taisyklė. Vorai yra puikūs medžiotojai. Ne visi vorai muzikuoja ar neša dovanas. Pavyzdžiui krabvoriai - dažnai Lietuvos pievose sutinkami žiedvoriai - atsargiai laukia tinkamo momento. Jam atėjus, grieba patelę už kojų ir voratinkliu pritvirtina prie žemės. Patelės nurimsta, nors joms perplėšti siūlą nebūtų jokio vargo, jei tik to norėtų.
 

Parengė dr. M. Biteniekytė 

Foto: Elmaras Duderis


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
4. Ar galima statyti palapines Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje?

Statyti palapines visoje Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje griežtai draudžiama, išskyrus kempingo teritoriją

Draugai
 

 

   
   

 

Banners