2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
Naujienos / Kuršių nerijoje grybai auga ir žiemą!
2018-01-12
„Ledo plaukai“ arba "ledo vilna" pradeda augti kai yra sausas, ramus oras, temperatūra šiek tiek žemiau 0° C. Jie dažniausiai susiformuoja miškuose ant yrančios lapuočių medienos paviršiaus. Auga tose vietose, kur nėra žievės ir kur mediena yra dar neužšalusi. „Ledo plaukai“ gali išsilaikyti net kelias dienas, jei yra tinkamos sąlygos. Kai temperatūra pakyla, ledo plaukai ištirpsta ir virsta vandeniu su organinėmis priemaišomis, o kai šąla, medienoje nebėra tinkamos drėgmės augimui ir jis suyra. Įdomu, kad „plaukų“ formą ir kryptį nulemia medienoje esantis grybas ir medienos spindulių geometrija prie pat paviršiaus. Plaukai užauga iki 20 cm ilgio, o jų skersmuo būna apie 0,02 mm - plonesni net už žmogaus plaukus.
 
"Ledo plaukai" Kuršių nerijoje (nuotrauka: J. Zarankaitės) 
 
Šio fenomeno mokslinių tyrimų nėra daug, bet pirmieji aprašymai buvo daryti dar 1918 m. Vokietijoje. „Ledo plaukų“ tyrimai buvo atlikti šalyse kaip Kanadoje, Prancūzijoje, Indijoje, Rusijoje, Švedijoje ir kt., tačiau Lietuvoje informacijos šia tema labai mažai.
 
Esant palankiai temperatūrai, linkime sėkmės pastebėti šį įdomų ledo darinį savaitgalio žygiuose į gamtą arba kviečiame šiltai namuose pažiūrėti jo augimo procesą video filmuke https://www.youtube.com/watch?v=5cRngAm8uqA.
 
Informacija parengta pagal „Evidence for biological shaping of hair ice“ (2015), D. Hofmann, G. Preuss, and C. Mätzler, Biogeosciences (12): 4261–4273.

 

 Parengė: Gamtos skyrius (Jolanta Uktverytė)

 

 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
7. Kur Kuršių nerijoje galima pasinaudoti banko paslaugomis?

Šiaulių banko Nidos klientų aptarnavimo skyrius - Naglių g. 18E, Nida.  

 


Draugai
 

 

   
   

 

Banners