2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
Naujienos / NENDRINIŲ SKULPTŪRŲ EKSPOZICIJA ANT VANDENS JUODKRANTĖJE
2018-06-20

                Per daugiau nei 10 metų neatsiejama Kuršių nerijos tradicija ir vietinės kultūros dalimi tapo nendrinės skulptūros. Visą vasarą Lietuvos ir Latvijos menininkų kurtos skulptūros puoš Gintaro įlanką, o per Rudens lygiadienį suliepsnos sukurdamos jaukią ir prasmingą šventę, šiemet skirtą paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį. Rudens lygiadienio metu, kartu minint ir Baltų vienybės dieną, suskambės Aistės Smilgevičiūtės ir grupės „Skylė“ muzikinė-mitologinė drama „Dūšelės“. Tai – pasakojimas apie sielų kelionę tarp dviejų pasaulių: gyvųjų ir mirusiųjų. Pasirodymą įkvėpė senovės lietuvių gyvybės ir anapusinio pasaulio samprata, laidojimo papročiai ir viso to atspindys liaudies dainose, pasakose bei mitologijoje.

Kuršių nerija pirmą kartą į Lietuvos jurisdikciją pateko 1923 m. Taip po truputį keliautojus iš Vokietijos XX a. papildė lietuviai. Pusiasalis pamažu tapo ne tik žvejų kaimelių prieglobsčiu, o turistų lankomu kampeliu. Simpoziumo tema „Virsmas“. Siekiant įprasminti šį pokyčių metą, kūrėjų paprašėme paieškoti baltų simbolikos sąsajų su tarpukario Kuršių nerija. 
 
 
SKULPTŪROS IR JŲ AUTORIAI
 
KAZYS VENCLOVAS (LT)
 
Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Nacionaliniuose ir tarptautiniuose simpoziumuose, parodose dalyvauja nuo 1990 m., o šiaudų-ugnies skulptūras festivaliams, viešiems renginiams kuria nuo 1999 m. Nendrinių skulptūrų simpoziume Kuršių nerijoje dalyvauja jau ne pirmą kartą.
 
VALTININKAI
 
 „Valtis yra vienas iš svarbiausių dalykų, kurie pirmiausiai asocijuojasi su Kuršių nerija, mariomis. Skulptūros įvaizdis simbolizuoja jungtį tarp krantų, tarp ten ir čia, tarp čia ir anapus. Savo siluetu kažkiek primena Kurėną atkurdamas ryšį su Neringos žmonių senuoju gyvenimo būdu.“
 
 
 
POVILAS ŠORYS (LT)

Dalyvauja įvairiose parodose, taip pat – konkursuose, skirtuose kurti memorialus  viešose erdvėse. Kuršių nerijos nendrinių skulptūrų simpoziume dalyvauja antrąkart. Pirmą kartą skulptūrą „Begalinis sodas“ 2015 m. sukūrė kartu su Milda Repečkaite.

VĖLELĖS SPIEČIASI

„Prasidės vėlių metas. Žalčiai sujungs žemę su dangumi. Vėlelės ateis pas mus, apsivėlusios žemiško gyvenimo šešėliais, kad pagelbėtume joms išsivalyti ir nusiraminti. O mes ateisime prie savų namų židinių vakaroti ir puoselėti išmintį, padovanotą mums patarlėse, dainose, žaidimuose, mįslėse ir visame kame.“
 
 
ANDRIUS SIRTAUTAS (LT)

Be skulptūrų iš nendrių ir smėlio, rengia grafikos, tapybos ir keramikos darbų parodas. Domisi karikatūra, grafika, vaizdo medija, , gamtos ir gatvės menu. 

SAGA

„Sagą, kuri kelis tūkstantmečius ramiai gyveno Juodkrantės gelmėse ir antrą šimtmetį blaškomą istorinių bangų, grąžinu ten, kur gimė, - į Gintaro įlanką.“
 
 
AGNESE RUDZĪTE – KIRILLOVA (LV)
 
Baigusi skulptūros specialybę Latvijos Meno akademijoje, menininkė surengė kelias personalines ir bendras parodas, dalyvavo meno projektuose, simpoziumuose, festivaliuose ne tik gimtojoje šalyje, bet ir Vietname, Japonijoje, Kuveite.
 
DERLIAUS LAIVAS
 
„Du mistiški gyvūnai laiko tarpusavyje saulės simbolį. Saulė simbolizuoja vaisingumą. Visos trys skulptūros dalys pastatytos ant vandens yra lyg valtis kuri neša derlių ir laimę ateities kartoms.“ 
 
 
ZIGMUNDS VILNIS (LV)

Dalyvauja įvairiose parodose, simpoziumuose, konkursuose nuo 1980 m. Savo darbuose naudoja įvairias medžiagas: medį, sniegą, ledą, šieną, nendres. Menininkas sukūrė skulptūrų 17 šalių, jis –  ilgametis kūrėjas Juodkrantėje, jau ne pirmą vasarą paliekantis po savo kūrinį.

METINIŲ GĖLĖS

„Simbolinis gėlių motyvas sukakties proga. Gėles uždegus Rudens lygiadienio metu, jos ims skleistis viena po kitos.“
 
 
Organizatorius:

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija

Nuotr. aut. A. Sirtautas, E. Aliochno.

Projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.

Projektą remia:

Lietuvos kultūros taryba, Neringos savivaldybė, Všį Via Artis„Kuršių kiemas“, „Smiltynės perkėla“, Liudviko Rėzos kultūros centras, Nidos kultūros ir informacijos centras „Agila“.

 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
7. Kur Kuršių nerijoje galima pasinaudoti banko paslaugomis?

Šiaulių banko Nidos klientų aptarnavimo skyrius - Naglių g. 18E, Nida.  

 


Draugai
 

 

   
   

 

Banners