Įsigydami LANKYTOJO BILIETĄ prisidėsite prie Kuršių nerijos kraštovaizdžio išsaugojimo!!!
Naujienos / Sosnovskio barštis ar Šventagaršvė
2018-07-27
Jau keletą kartų būtą nerimo pranešimų – ar tik nebus nerijoje sosnovskio barštis (Heracleum sosnowskyi) užsiveisęs. Ši invazinė augalų rūšis esti viena iš pavojingiausių tiek aplinkai, tiek žmonių sveikatai. Tačiau galime atsikvėpti – nėra duomenų, kad Kuršių nerijoje šis augalas augtų.

Sosnovskio barštį dažniausiai supainioja su vaistine šventagaršve (Angelica archangelica), o retsykiais ir su paprastąja garšva (Aegopodium podagraria). Visi šie augalai giminingi – priklauso tai pačiai šeimai (salieriniai) ir jų žiedynai primena skėčius. Tačiau tik sosnovskio barštis užauga iki įspūdingų dydžių. Jo aukštis gali siekti – apie 3 m (labai palankiomis sąlygomis 4,5 m) , o žiedyno diametras iki 50 cm. Tuo tarpu Kuršių nerijos pamariuose auganti šventagaršvė yra gerokai kuklesnio aukščio – iki 1,50 m (2 m).

Šventagaršvės pavadinimas (lotyniškai archangelos — archangelas) kilęs iš viduramžių tikėjimo, kad tai veiksmingas vaistas nuo maro ir gelbėtojos vardas ne veltui suteiktas. Liaudies medicinoje šaknų nuoviras vartotas nuo nemigos ar nerimui nuslopinti, kosuliui palengvinti ar virškinimui gerinti. Sudžiovinti lapai, ūgliai ir šaknys vartojami kaip prieskoniai saldumynų kulinarijoje ir likerių (Benediktino, Sartrezo tipo) gamyboje, ypač mėgiami Prancūzijoje. Šiaurės šalyse šventagaršvė vertinama kaip daržovė - valgomi jauni stiebai ir lapkočiai.

Šventagaršvė (nuotrauka: E. Razmienės)

 

Informaciją parengė:

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos skyrius 

 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
5. Kur galima įsigyti mėgėjiškos žūklės leidimus?

Mėgėjiškos žūklės leidimus galima įsigyti internetu.


Draugai
 

 

   

 

Banners