ŠIUO METU SVETAINĖ TVARKOMA, VISAS TURINYS PERKELIAMAS Į WWW.NERIJA.LRV.LT
Naujienos / Vasaros rezultatai iš projekto Interreg South Baltic programos
2018-11-07

 Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija kartu su partneriais dalyvauja Interreg South Baltic programos projekte „The use of active barriers for nutrient removal and local water quality improvement in Baltic lagoons – LiveLagoons“. Šio projekto tikslas – taikant žaliąsias technologijas („gyvuosius barjerus“) sulaikyti ir pašalinti maistines medžiagas (azotas, fosforas) iš seklių lagūnų vandenų ir tokiu būdu lokaliai mažinti vandens taršą.

Šių metų pavasarį (gegužės mėn.) Nidoje, molais atribotoje Kuršių marių įlankoje,  buvo įrengta „gyvojo barjero“ instaliacija. Ją sudaro tinklo konstrukcija, prie kurios buvo pritvirtinti augalai (paprastosios nendrės ir purpuriniai karklai). Šios veiklos esmė – augimo sezono metu augalai savo audiniuose kaupia vandenyje esantį perteklinį azotą bei fosforą, tokiu būdu yra gerinama vietinė vandens kokybė. Vasarai pasibaigus, konstrukcija yra iškeliama ir kartu su augalais iš marių vandens yra pašalinami tam tikri kiekiai maistmedžiagių. 
Rugsėjo mėnesį nuo tinklo konstrukcijos buvo paimti augalų mėginiai ir perduoti į Klaipėdos universiteto Jūros tyrimo instituto laboratoriją, siekiant įvertinti kokie kiekiai azoto bei fosforo buvo sukaupti augaluose. Tuo pačiu atsiskleidė netikėtas  šalutinis  instaliacijos efektas. Prie tinklo konstrukcijos bei augalų buvo prisitvirtinę didelį kiekiai paprastųjų dreisenų. Dreisena yra dvigeldis moliuskas ir minta mikroplanktonu bei detritu filtruojant vandenį. Dreisenose aptinkama apie 1% azoto ir 0,1% fosforo. Vien tik per du vasaros mėnesius prie vienos karklo šakelės prisitvirtinusių dreisenų masės vidurkis siekė  apie 54 g. Minimoje moliuskų biomasėje susikaupia apie 540 mg azoto ir 43mg fosforo. Taigi dreisenų buvimas padidina bendrą azoto ir fosforo kiekio pašalinimą „gyvojo barjero“ vietoje.
Tinklo konstrukcija yra laikinas įrenginys, kuris mariose įrengiamas šiltajam metų sezonui.
 
Nuo tinklo nuimti augalai
 
Dvigeldis moliuskas (lot. Dreissena polymorpha)
 
 
 
 
Infomaciją parengė
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos
Gamtos skyrius

Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
1. Kokias pagrindines taisykles reikia žinoti lankantis Kuršių nerijos nacionaliniame parke?

Prašome atkreipti dėmesį į apribojimus lankantis Kuršių nerijos nacionaliniame parke


Draugai
 

 

   
   

 

Banners