2020 SKRUZDŽIŲ METAI KURŠIŲ NERIJOS NACIONALINIAME PARKE
Gamtos dienoraštis / Nendrynai Kuršių nerijos nacionaliniame parke
2020-07-10
Parašė: Biologinės įvairovės skyrius

 Praeito amžiaus pradžioje nendrynai Kuršių nerijoje plytėjo Alksnynės – Juodkrantės ruože ir nedidelėmis salelėmis ties Pervalka, Preila, Nida. Tuo laikotarpiu vyravo atviri smėlėti krantai.

Kuršių nerijoje nendrė turi išskirtinę istoriją ... beveik du dešimtmečius (1985 – 2002 m.) ji mariose buvo sodinama. Šio sunkaus darbo tikslas  - stabilizuoti marių krantus. Nendrės, suformuojant juostą, buvo sodinamos atokiau nuo kranto. Nendrių zonoje palaipsniui formuojasi povandeninis sėklius, o laikui bėgant tarp jo ir kranto susidaro sekluma. Mariose susodintos nendrės yra lyg žabtvorės apsauginiame kopagūbryje, už kurių palaipsniui kaupiasi nešmenys. Pastaruoju metu nendrynai sparčiai plečiasi ir užima vis daugiau gamtinio kranto ruožo.

Jei nendrių juosta optimaliai atlieka kranto stabilizavimo funkcijas, tai jos poveikis gamtinei aplinkai yra kiek kitoks.

Marių pakrantėje suvešėjus nendrynams – išnyksta dviejų tipų buveinės: smėlėto skalaujamo kranto ir atviros nedidelės, seklios įlankos.

Atviroje marių pakrantėje auga Lietuvoje apyretės ir lokaliai paplitusios augalų rūšys (šlaitinė rūgštynė, pajūrinis liūnmeldis, melsvasis meldas), o nedidelėse įlankose reti ir saugomi augalai (vandeninė plaumuonė). Marių pakrantė taip pat yra svarbi buveinė ir retoms gyvūnų rūšims. Atviros seklumos yra urvinės anties (Lietuvos raudonoji knyga) maitinimosi ir veisimosi teritorijos. Ši antis nenardo, todėl maitintis gali tik seklumose. Pastaruoju metu dėl nendrynų įsigalėjimo marių pakrantė tapo nebetinkama buveinė minėtai paukščių rūšiai.

Marių pakrantėse nusidriekę nendrynų sąžalynai sukuria nuo vėjo ir bangavimo apsaugotas įlankas (mažina vandens dinamiką), kurios pelkėja jose kaupiantis organinėms medžiagoms. Taip pat, rudenį ir žiemą nykstant atmirusiai nendrių biomasei, susidaro didelis organinių medžiagų kiekis, kuris patenka į marių ekosistemą. Didelis maistinių medžiagų kiekis vėliau skatina marių užžėlimą vandens augalais.

Taigi - besiplečiantys nendrynų plotai didina Kuršių marių eutrofikaciją, nykstant atviro gamtinio kranto ruožams, mažėja buveinių įvairovė, prarandamos retos ir saugomos augalų ir gyvūnų rūšys - skurdinama nerijos biologinė įvairovė.

Vienintelė galimybė situaciją keisti – nendrynų užimamų plotų mažinimas. Kaip viena iš pagrindinių priemonių, siekiant atkurti atviras pakrančių buveines yra reguliarus nendrynų šienavimas.

 

 


Renginių kalendorius
Dažniausiai užduodami klausimai
9. Kur aš galėčiau išsinuomoti dviratį Kuršių nerijoje ir ar yra čia dviračių trasa / takas ?

Parke yra įrengta 51 km ilgio Pajūrio dviračių trasa, o gyvenvietėse – dviračių takai


Draugai
 

 

   
   

 

Banners